Blogginlägg från 2011-11-05
Anna Ternheim i London-kyrka
1:41 av "Bow you head" med Anna Ternheim och Matt Sweeney i St Pancras Old Church i London.
Vid speciella tillfällen lägger jag gärna ut setlists från andra konserter än de jag själv har varit på. Ett sådant väldigt exklusivt och speciellt tillfälle var i onsdagskväll när Anna Ternheim uppträdde i en kyrka, St Pancras Old Church, i London.
Min dotter Emily var där och kunde rapportera om en alldeles lysande och magisk afton i den gamla kyrkan inför ett hundratal åskådare, mest engelsmän faktiskt.
Hon noterade också vilka låtar Anna och hennes gitarrist Matt Sweeney spelade. Hela nya skivan "The night visitor" minus "Lorelie-Marie" samt de äldre låtarna "Summer rain" och "Shoreline". En av många höjdpunkter var när Anna satte sig vid pianot längst bak i kyrkan och sjöng just "Shoreline".
Dessvärre fanns det ingen möjlighet att fotografera i kyrkan.
1. Solitary move
2. Walking aimlessly
3. What remains?
4. Ghost of a man
5. The longer the waiting (the sweeter the kiss)
6. Shoreline
7. Summer rain
8. Come to bed
9. All shadows
10. God don't know
11. Black light shines
12. Bow your head
Extralåt:
13. Dearest dear
/ Håkan
| << | November 2011 | >> | ||||
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
| 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
| 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
| 28 | 29 | 30 | ||||
Torbjörn Janson 19/03: Fantastisk platta! Minns en hejdundrande spelning i visserligen rätt trista Lis...
Mike Waxmann 18/02: Jobbade åt EMA-Telstar under många år och ansvarade denna kväll för caterin...
Åke 7/01: Roligt att läsa, jag var på den konserten och tog en hel del bilder. Kom att s...
Valbobo61 21/11: Fire är ju en riktig rökare (HaHa). En av mina absoluta favoritlåtar, Red Cad...
Silja 6/10: Arrival heter instrumentallåten. Fin melodi som jag känner igen med en annan t...
Peter 26/09: Jag liksom alla journalister då tyckte Stockholm 1988 var mycket bättre. Jag l...
Jerker Emanuelson 29/08: Kul att ses! Du skriver att Bob hade olika kompband på de andra spelningarna me...
Tomas Skagerström 14/08: Hej "Håkanpop". Kul att hittat till din sida./tegelgubben....
Håkan Gustavsson 16/06: Vilket kul och bra initiativ! Ser verkligen fram emot lite inspiration och för...
Björn 3/03: Hej Håkan. Tack för de orden om D.J. Tumme upp, för liknelsen med Mick Jagge...
Jag är född 1952. Skrev min första recension i januari 1970. Har medverkat regelbundet i Nerikes Allehanda i över 45 år med recensioner, krönikor, artiklar och intervjuer. I nästan samtliga fall har det handlat om musik och ur mitt långa liv som skribent har jag hämtat många anekdoter som kommer förekomma här. Med popmusikens historia som grund berättar jag också om egna erfarenheter under den långa resan. Från 50-talet till idag. Plus utförliga recensioner av både konserter, skivor, dvd och böcker.
Vill du/ni få er senaste skiva recenserad? Mejla mig, så får ni adress.
Håkans Pop hade premiär 22 augusti 2007 och har sedan fyllts på med både nyskrivna artiklar och arkivmaterial från 1971 och framåt.
E-posta mig.
Kommentarer till blogginlägget: