Blogginlägg
En förbryllad och bortkommen 33-åring
Den här recensionen publicerades ursprungligen i Nerikes Allehanda 26/7 1999.
JAKOB HELLMAN
Kalas/Brunnsparken, Örebro 24/7 1999
Efter många motsägelsefulla rapporter stod mytomspunne Jakob Hellman till slut på Kalas-turnéns Örebrokonsert. Men ändå inte. Ty Hellman 99 är bara blott en spillra av sitt forna rastlösa jag som vände upp och ned på pop-Sverige för tio år sedan.
Kvar av den en gång smått genialiske låtsnickraren är en förbryllad, bortkommen, desillusionerad och vilsen 33-åring. Som helt uppenbart önskade att han var någon annanstans under de 43 minuter han stod på scen i lördagskväll.
Lägg därtill att hans röst var både svag och hes och kompbandet lät som de träffats en timme innan konserten. Fladdrigt, otajt och orepat men inte på det där charmiga sättet som ibland kan förhöja konsertupplevelsen.
Men bland alla felsjungna verser, tekniska problem, omotiverade covers (Lill Lindfors), missförstånd på scen och några nya låtar av osäker kvalité fanns där även låtarna som en gång gjorde honom känd och historisk.
"Tåg", "Vackert väder" och "Hon har ett sätt" kompenserade på något märkligt sätt till viss del den oskärpta upplevelsen i övrigt.
/ Håkan
Kärlekshistorien mellan Lundell och Örebro
Weeping Willows konsert
<< | Juli 1999 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Fredrik Henriksson 21/01: Hej! Elton John var i Stockholm 1970. Min farmor hämtade honom på Arlanda...
Per-Ove 18/01: Någon som vet vilka år under 80-talet som Elton John Spelade i Stockholm/issta...
Mats Jarl 13/01: Nej, Clapton spelade bara med Bluesbreakers i England. John Mayall's första tur...
Björn Stein 12/01: Bente från 3 september 1975. Skär genom märg och ben 45 år senare...vilken v...
Jan Arne Martin Lennell 6/01: Ha, ha! Skrev nyss en kommentar på detta inlägg bl a om att albumet ej gick at...
Jan Arne Martin Lennell 6/01: Sitter och surfar på din sida. Denna har jag helt missat. Måste tyvärr erkän...
Peter Lundmark 5/01: God fortsättning på det nya året. Har följt din sida sedan starten och den h...
Per Theander 2/01: Hej! Kul att du nämner Tim Hardins absoluta mästerverk "Suite for Susan Moore...
Björn 1/01: Tack Håkan, för ännu ett år av underhållande, lärande och berörande läsn...
Hakan Nystrom 1/01: Otroligt tråkigt att höra !! Jag har alla hans plattor och hade länge hoppats...


Kommentarer till blogginlägget: