Blogginlägg från 2009-07-24
Manfred Manns Earth Band en tvärsäker grupp
Hade följt Manfred Manns nybildade band i flera år på skiva. 1972-1973 hade de släppt fyra(!) album och ”The good earth” skulle, märkligt nog, släppas en månad efter den här konserten.
Den här recensionen publicerades ursprungligen i Nerikes Allehanda 21/9 1974.
MANFRED MANN'S EARTH BAND
Katedralskolan, Linköping 19 september 1974
Efter över tio år i branschen tycks Manfred Mann nu ha lyckats bygga upp en grupp med mer och bättre musikaliska kvalitéer än någonsin tidigare. Han och hans grupp besökte på torsdagskvällen Linköping och inför en entusiastisk publik visade de bara vad en del redan visste. Manfred Mann's Earth Band modell 74 är en tvärsäker grupp.
Gruppen gör musik som kräver utrymme och passar därför bäst på album. Earth Band är inget "one-man-band" kring Manfred själv. På scen var det ett fint lagarbete mellan fyra skickliga musiker. De var alla strålande individualister.
Mick Rogers var den som främst fångade ögat. Han var en lika duktig gitarrist som sångare. En ovanlig kombination. Ofta får det ena ge vika för det andra men inte i Rogers fall.
Colin Pattenden spelade bas och gjorde det verkligen starkt och tillsammans med Manns bastoner på sin moog framkallade han en väldigt behaglig grund för de övriga musikerna att bygga visare på.
Manfred Mann gjorde förstås sina utsvävningar på moog. Ett känsligt instrument som inte får överdrivas vilket Mann inte heller gjorde.
Trummisen Chris Slade var en av de bättre jag har sett på länge. Hans vitala trumspel band ihop de olika musikenheterna på ett utmärkt sätt.
Programmet bestod mest av långa sugande instrumentala låtar. Deras musik uppfattas nog av många som hård men faktum är att med variation och nyanser lyckades de luckra upp även de mest volymstarka partierna.
Rogers sång behövde heller aldrig brottas med musiken utan hans sång och den övriga musiken vägdes mot varandra och resulterade i en väl avvägd kombination. Något som exempelvis Budgie skulle kunna lära sig mycket av!
När jag hörde Budgie för en vecka sedan ville jag inte tro att popmusiken i gemen lät så och fick bevis på torsdagskvällen att det går bra att göra perfekt utförd popmusik på ett spännande och intressant sätt. Titta och lyssna bara på Manfred Mann's Earth Band.
Trolig setlist:
•Mercury/ Saturn
•Messin'
•Buddah
•Father Of Day
•Captain Bobby Stout
•The Good Earth
•Mighty Quinn (incorporated Captain Bobby Stout)
•Driva Man (early version of Time Is Right)
/ Håkan
<< | Juli 2009 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...
Peter Jönsson 1/01: Hej Håkan, Bra och nykter recension av Indoor Safari. (Tror emellertid att Nic...
Per Magnusson 29/12: Hej, ang svenska The Howlers inspelning av "Susie Q", som var b-sida på deras e...
Torsten Ståhlberg 29/12: Ang. SAM & DAVE/PERCY SLEDGE/ARTHUR CONLEY/TENDERS: Idrottshuset 25/10 1967. P...
Jan Boholm 13/12: Den här plattan gjorde mig glad, varm och trygg! Har gillat hans lågmälda pla...
Tomas Skagerström 18/11: Håkan Pop, snyggt skrivet. Håller med dig./Tomas ...
Anders Welander 19/10: The Howlers från Kristianstad spelade in Suzie Q före både Rolling Stones och...
Mikael Wigström 13/10: Så fint skrivet,,har ju följt nick sedan han började,,och han är fortfarande...
Mikael Bodin 11/10: Jag var också på plats i den bastuliknande arenan och fick uppleva vad som ver...
Mikael Bodin 11/10: Jag var på en av Tyrolspelningarna och en på Trädgårn i Göteborg och kan h...
Jag är född 1952. Skrev min första recension i januari 1970. Har medverkat regelbundet i Nerikes Allehanda i över 45 år med recensioner, krönikor, artiklar och intervjuer. I nästan samtliga fall har det handlat om musik och ur mitt långa liv som skribent har jag hämtat många anekdoter som kommer förekomma här. Med popmusikens historia som grund berättar jag också om egna erfarenheter under den långa resan. Från 50-talet till idag. Plus utförliga recensioner av både konserter, skivor, dvd och böcker. Vill du/ni få er senaste skiva recenserad? Mejla mig, så får ni adress. Håkans Pop hade premiär 22 augusti 2007 och har sedan fyllts på med både nyskrivna artiklar och arkivmaterial från 1971 och framåt. E-posta mig.
Kommentarer till blogginlägget: