Blogginlägg från 2008-05-16
1985: Vinden vände för Steven
När jag i Nerikes Allehanda sammanfattade rockåret 1985 på det årets sista dag, 31 december, handlade det mer om de nya strömningarna inom populärmusiken än att i detalj ge argument kring årets bästa skivor. En lista med uppseendeväckande många svenska eller svenskrelaterade skivor.
Ulf Lundell
1985 drog Imperiet en större inomhuspublik än Ulf Lundell i Örebro.
1985 var konsertverksamheten på Rockmagasinet mycket intensiv men med i stort sett dåliga publiksiffror.
1985 fick rockbranschen ett lösenord: välgörenhet.
1985 hade de största rockgrupperna konstiga namn som Artists United Against Apartheid och Svensk Rock Mot Apartheid.
Bob Geldof & Co inledde visserligen rockbranschens stora hjälpverksamhet före jul förra året men det var under 1985 som den första gnistan då gav energi, spred sig globalt och resulterade i något mycket konstruktivt, den stora direktsända Live Aid-galan i somras.
Engagemanget växte ytterligare och både i USA och USA började Little Steven respektive Mikael Wiehe, inga andra jämförelser i övrigt, att intressera sig för det alltmer oroliga läget i Sydafrika. En mer politiskt riktad protest än den självklara hjälp till svältoffren i Etiopien som fram till dess varit rockbranschens koncentrerade inriktning.
Våldet i Sydafrika tilltog och artister på båda sidor av Atlanten blev alltmer säkra på sin medverkan.
Little Steven, en kontroversiell rockartist i USA:s ögon, hade under förra året svårt att skapa intresse för sin musik. Efter den fantastiska LP:n ”The voice of America”, förra årets bästa rock-LP, blåste det snålt för honom.
Efter den fulländade singeln och Reagan-protesten ”Vote that mutha out” förra hösten rådde det direkt motvind för Little Steven. Han fick sparken från sitt skivbolag som helt refuserade hans idéer på en ny skiva.
Det var hösten 1984 och några månader innan rockmusiken skulle få ett helt annat anseende och rykte som välgörenhetsbärare och protestaktioner av mer eller mindre politisk art plötsligt föll i god jord på de stora skivbolagen.
De största amerikanska artisterna samlades och gjorde ”We are the world”, en i sig tämligen ordinär smörballad, och vinden hade definitivt vänt. För rockbranschen i allmänhet och Little Steven personligen i synnerhet.
Little Steven gjorde ”Sun city” med en imponerande skara rockkändisar. Med hjälp av demonmixaren Arthur Baker har låten fått ett grymt och sagolikt sväng, rytmiskt och afrikanskt.
LP:n som följde var inte fullt lika musikaliskt lysande. Ett flertal varianter på titellåten och mest oändliga mixningar som aldrig tycks ta slut.
Men Little Steven fick däremd en oväntad om än mycket efterlängtad revansch på den amerikanska skivbranschen och vi kan återigen hoppas och längta efter en värdig efterföljare till ”The voice of America”.
ÅRETS ALBUM 1985
1. ULF LUNDELL: Den vassa eggen
2. MIKAEL WIEHE: Hemingway land
3. MATS RONANDER: Tokig
4. GREEN ON RED: Gas food lodging
5. RICHARD LLOYD; Field of fire
6. LOLITA POP: Att ha fritidsbåt
7. THE MEN THEY COULDN’T HANG: Night of thousand candles
8. NILS LOFGREN: Flip
9. JOHAN LINDELL: Goda grannar
10. WILMER X: Under hot
/ Håkan
<< | Maj 2008 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Jan Lennell 30/03: John Hiatt! En klar favorit. Tycker albumet "Warming up to the ice age" håller ...
Claes Janson 20/03: Hej Håkan! Kul att läsa om Baltik. Jag ska snart ta farväl av min 4 år äld...
Silja 13/02: Lokalhistoria är kraftigt underskattat. Mera sånt!...
Silja 13/02: Kul!...
Silja 10/02: Det var värst! Imponerande berättelse om all musik som du har fått uppleva i ...
Johan S 9/02: Det var inte illa! Ett helt liv i musikens tjänst! Bra jobbat Håkan!...
Christer 8/02: En sån där konsert som jag ångrar att jag inte gick in på, speciellt efter j...
Rikard Bengtsson 22/01: Dubbelgura-bilden är ju från Domino 1978. Den sista bilden på Lowe kan vara f...
Björn 24/12: Små marginaler, men den här är i topp år 2000 med The United States Air Forc...
Björn 23/12: Merry Jul o Gott Nytt År, tack för ännu ett år med ypperlig journalistik och...


Kommentarer till blogginlägget: