Blogginlägg från 2014-12-16

Jul 2014: The Bagari-Hayes Project

Postad: 2014-12-16 07:53
Kategori: Jul

Efter gårdagens genomgång av Bruce Springsteens fabulösa cd-box, som kretsar kring inspelningarna av albumet "Darkness on the edge of town", tar alla fasta programpunkter på Håkans Pop jul- och nyårsledigt. Vi återkommer med förnyad ansträngning efter alla helger 12 januari och inleder 2015 med innehållsförteckning och analys av rocktidningen Larm #10. Som sedan under hela våren följs av ytterligare cd-boxar på min 20-lista, gamla konsertrecensioner och mer eller mindre intressanta coverskivor. Men allra först väntar en årsbästalista på årets bästa album som dyker upp här i mellandagarna

Men det blir naturligtvis inte helt tyst på de här sidorna under kommande veckor. Varje dag fram till julafton lägger jag ut en jullåt, ofta nyproducerad men ibland någon gammal klassiker. Med risk för att sidan blir lite seg med alla YouTube-klipp blir det alltså helgrelaterad välanpassad underhållning en dryg vecka framåt.
   På någon av dagarna mellan jul och nyår tänker jag publicera min årsbästalista där det finns utrymme för både förutsägbara namn och rena överraskningar.



THE BAGARI-HAYES PROJECT: Christmas Day has come

Jag inleder jullåtsfestivalen med en liten lokal nyinspelad pärla från Örebro som också kräver en liten anekdot. För en dryg månad sedan var jag på väg från hemmet på Nygatan upp mot city när jag stöter på Tommy Bagari, gitarrist och sångare i ovannämnda grupp, med gitarrfodralet i högsta hugg. Nej, han skulle inte uppträda någonstans utan styrde sina steg mot inspelningsstudion Studio Rymdklang, lite längre upp på Nygatan, för att spela in en nyskriven jullåt.
   Han berättade lite glatt att låten skulle spelas in med säckpipa (Christy O'Leary) och frågade om jag tyckte det passade. Jag var nog lite avvaktande i det omedelbara svaret medan jag snabbt i mina funderingar letade efter den naturliga kopplingen mellan säckpipa och jul. Just då hittade jag inte någon. Tommy fiskade upp några julbjällror ur fickan för att övertyga mig lite mer innan vi skyndade åt varsitt håll.
   Nej, det finns väl inga traditionella kopplingar mellan en välljudande säckpipa och jul förutom att det förförande och smekande ljudet från det gamla mäktiga folkmusikinstrumentet lätt kan smälta samman med innerligheten och omtanken som präglar en fin julhelg. Lägg till Christys flöjter, bandets sedvanligt skickliga elegans och den varma fina texten, med samma tema som en gång John Lennons "Happy Xmas", så har vi alla fått en ny julfavorit.

/ Håkan




10 år (90)
Beatles (60)
Blogg (488)
Feber (5)
Filmklipp (131)
Jul (77)
Konserter (239)
Krönikor (173)
Larm (20)
Listor (54)
Maxi12" (35)
Minns (158)
Örebro (96)
Pubrock (13)
Stiff (49)

<< December 2014 >>
Ti On To Fr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Claes Janson 20/03: Hej Håkan! Kul att läsa om Baltik. Jag ska snart ta farväl av min 4 år äld...

Silja 13/02: Lokalhistoria är kraftigt underskattat. Mera sånt!...

Silja 13/02: Kul!...

Silja 10/02: Det var värst! Imponerande berättelse om all musik som du har fått uppleva i ...

Johan S 9/02: Det var inte illa! Ett helt liv i musikens tjänst! Bra jobbat Håkan!...

Christer 8/02: En sån där konsert som jag ångrar att jag inte gick in på, speciellt efter j...

Rikard Bengtsson 22/01: Dubbelgura-bilden är ju från Domino 1978. Den sista bilden på Lowe kan vara f...

Björn 24/12: Små marginaler, men den här är i topp år 2000 med The United States Air Forc...

Björn 23/12: Merry Jul o Gott Nytt År, tack för ännu ett år med ypperlig journalistik och...

Claus Stenhøj 24/10: "Bucket T" endast i Sverige? Se her: https://www.discogs.com/release/3904137-Th...

Jag är född 1952. Skrev min första recension i januari 1970. Har medverkat regelbundet i Nerikes Allehanda i över 45 år med recensioner, krönikor, artiklar och intervjuer. I nästan samtliga fall har det handlat om musik och ur mitt långa liv som skribent har jag hämtat många anekdoter som kommer förekomma här. Med popmusikens historia som grund berättar jag också om egna erfarenheter under den långa resan. Från 50-talet till idag. Plus utförliga recensioner av både konserter, skivor, dvd och böcker. Vill du/ni få er senaste skiva recenserad? Mejla mig, så får ni adress. Håkans Pop hade premiär 22 augusti 2007 och har sedan fyllts på med både nyskrivna artiklar och arkivmaterial från 1971 och framåt. E-posta mig.