Blogginlägg från 2026-08-17
2010-talet: #48. Love Antell

LOVE ANTELL: Gatorna tillhör oss (Startracks, 2012)
FÖRRA VECKAN SKREV JAG OM NORRLÄNNINGEN Hurula och ville musikaliskt och soundmässigt placera honom i Göteborg. Det fanns några förklaringar till det, producent och musiker var från Gbg, men nu dyker det oplanerat upp ytterligare en svensk artist som också låter som om han kommer från västkusten, Love Antell.
Love är född i Stockholmstrakten och har till och med finlandssvenska rötter. Hans föräldrar kommer från Finland, ändå tycker jag att han tillhör vågen av svenska artister från Göteborg som sköljde över den svenska popbranschen i spåren efter Håkan Hellströms tidiga framgångar.
Love Antells 14 år gamla men fortfarande aktuella album ”Gatorna tillhör oss” var hans solodebut men min lätt suspekta Göteborgs-vinkling hade han med sig när jag under 00-talet på avstånd lyssnade på hans tidigare band Florence Valentin. Love var ansvarig för låtmaterialet där och var frontman och sjöng och det är svårt att tänka sig låtar som ”Pokerkväll i Vårby Gård” och ”Allt dom bygger upp ska vi meja ner” utan en svensk popbransch där Håkan Hellström höll på att etablera sig stort.
Det där ekande gitarrsoundet, de ganska ödsliga arrangemangen men framförallt alla Love Antells låtar, som han själv har skrivit, gör hela albumet till ett personligt och rättvist genombrott.
Singellåten ”Stjärna där” är skivans självklara kommersiella höjdpunkt men det finns flera låtar med samma potential. ”Du växer upp”, ”Genom natten” och ”Vi är nu” är bara några utmärkta förslag på vägen till den avslutande titellåten där Love Antell blir lite pretentiös och bjuder in en kör som lyfter både arrangemang och albumets helhet till en hög nivå.
/ Håkan
| << | Augusti 2026 | >> | ||||
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
| 1 | 2 | |||||
| 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
| 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
| 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
| 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
| 31 | ||||||
Håkan Gustafsson 10/08: Brillijant skiva/grupp! Förutom dina referenser så har jag alltid tyckt att de...
Björn Amberfält 8/08: Instämmer till fullo! Hade den stora stora ynnesten att få närvara vid turné...
Peter Bergman 27/05: Deliverance = Den sista färden...
Kjell Jonasson 23/04: Lite galet i rubriken möjligen?...
Torbjörn Janson 19/03: Fantastisk platta! Minns en hejdundrande spelning i visserligen rätt trista Lis...
Mike Waxmann 18/02: Jobbade åt EMA-Telstar under många år och ansvarade denna kväll för caterin...
Åke 7/01: Roligt att läsa, jag var på den konserten och tog en hel del bilder. Kom att s...
Valbobo61 21/11: Fire är ju en riktig rökare (HaHa). En av mina absoluta favoritlåtar, Red Cad...
Silja 6/10: Arrival heter instrumentallåten. Fin melodi som jag känner igen med en annan t...
Peter 26/09: Jag liksom alla journalister då tyckte Stockholm 1988 var mycket bättre. Jag l...
Jag är född 1952. Skrev min första recension i januari 1970. Har medverkat regelbundet i Nerikes Allehanda i över 45 år med recensioner, krönikor, artiklar och intervjuer. I nästan samtliga fall har det handlat om musik och ur mitt långa liv som skribent har jag hämtat många anekdoter som kommer förekomma här. Med popmusikens historia som grund berättar jag också om egna erfarenheter under den långa resan. Från 50-talet till idag. Plus utförliga recensioner av både konserter, skivor, dvd och böcker.
Vill du/ni få er senaste skiva recenserad? Mejla mig, så får ni adress.
Håkans Pop hade premiär 22 augusti 2007 och har sedan fyllts på med både nyskrivna artiklar och arkivmaterial från 1971 och framåt.
E-posta mig.
Kommentarer till blogginlägget: