Blogginlägg från 2025-01-20
Compilation: The Last Temptation of Elvis

"The Last Temptation of Elvis" (NME, 1990)
ÄNNU ETT SAMLINGSALBUM JAG ÄGER SOM HAR en Beatles-koppling, i det här fallet en Paul McCartney-inspelning som inte finns utgiven på någon annan skiva än det här välgörenhetsbaserade dubbelalbumet. Skivan är utgiven, av den engelska musiktidningen NME, som ett insamlingsprojekt för Nordoff-Robbins musikterapicentre i London. Det var NME-journalisten Roy Carr som startade projektet och det var just McCartney, som hade pratat sig varm för Nordoff-Robbins på tv 1988, som fick första frågan att medverka och engagerade sig direkt. Och det var också hans namn som lockade alla andra mycket kända artister att också medverka.
Nordoff-Robbins startade 1959 av den amerikanske musikern Paul Nordoff och den engelske läraren Clive Robbins, pionjärer i metoden att göra musik tillsammans riktat till sårbara, handikappade och känsliga barn. På 70-talet bildades sedan en välgörenhetsorganisation.
Temat för hela skivprojektet var Elvis Presley-låtar som hade spelats i hans filmer vilket får mig att hänvisa till ett mycket mindre skivprojekt som Wilmer X gjorde 1990, en dubbel-ep som också innehöll Elvis filmlåtar.
McCartney skänkte en låt som han hade spelat in sommaren 1987, ”It's now or never”, tillsammans med Mick Green, gitarr, Micky Gallagher, keyboards, och Chris Whitten, trummor. Legendaren Green, Blockheads-pianisten Gallagher och McCartneys egen trummis Whitten. Spontana enkla inspelningar som först 1993 gavs ut under namnet ”Снова в СССР”, McCartneys ryska album, och innehöll genomgående gamla covers. Men ”It's now or never” var en outtake.
Skivan innehåller en stjärnklar artistskara och det är få namn som jag inte känner igen, den 30-årige amerikanske popsångaren Sydney Youngblood, The Reggae Philharmonic Orchestra och indierockbandet The Hollow Men från Leeds tillhör de för mig okända.
Allt innehåll på skivan är unikt och outgivet. Bruce Springsteen, som vid tillfället hade övergivit E Street Band, kompas av en ovanlig samling musiker, Ian McLagan, keyboards, Bob Glaub, bas, och Jeff Porcaro, trummor, i den uppsluppna inledningslåten ”Viva Las Vegas”. Motörhead-profilen Lemmy spelar tillsammans med skabandet The Upsetters och gitarristen Mick Green som också finns med bakom Robert Plant på ”Let's have a party”-inspelningen.
Musikaliskt är det en lysande bred blandning musik och Elvis själv avslutar skivan med en tidigare outgiven tagning av ”King of the whole wide world”. Wow!
Skivomslaget har en del lustiga kommentarer från medverkande artister som svarar på frågor. Shane MacGowan får frågan vad han mest avundas Elvis Presley och svarar ”Hans tandläkare!”. I en påhittad omslagstext av Elvis Presley (under namnet EAP) kommenteras mycket av innehållet på skivan.
SIDE ONE
Bruce Springsteen – Viva Las Vegas 3:13
Sydney Youngblood – (Let Me Be Your) Teddy Bear 1:48
Tanita Tikaram – Loving You 2:14
Robert Plant – Let's Have A Party 3:46
The Pogues – Got A Lot O'Livin' To Do 2:35
Holly Johnson – Love Me Tender 3:10
SIDE TWO
Paul McCartney – It's Now Or Never 3:05
Dion DiMucci – Mean Woman Blues 4:03
The Jesus And Mary Chain – Guitar Man 3:40
Cath Carroll & Steve Albini – King Creole 2:14
Aaron Neville – Young And Beautiful 4:57
Vivian Stanshall & The Big Boys – (There's) No Room To Rhumba In A Sports Car 2:43
The Primitives – (You're So Square) Baby I Don't Care 2:00
SIDE THREE
Hall & Oates – Can't Help Falling In Love 4:17
The Reggae Philharmonic Orchestra – Crawfish 3:28
Ian McCulloch – Return To Sender 2:38
Fuzzbox – Trouble 2:38
The Hollow Men – Thanks To The Rolling Sea 3:39
The Blow Monkeys – Follow That Dream 3:13
Lemmy & The Upsetters with Mick Green – Blue Suede Shoes 3:08
SIDE FOUR
Nanci Griffith & The Blue Moon Orchestra – Wooden Heart 2:25
The Jeff Healey Band – Down In The Alley 3:27
The Cramps – Jailhouse Rock 2:28
Les Negresses Vertes – Marguerita 2:12
Pop Will Eat Itself – Rock-A-Hula-Baby 4:36
Elvis Presley – King Of The Whole Wide World 4:30
/ Håkan
| << | Januari 2025 | >> | ||||
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
| 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
| 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
| 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | ||
Mike Waxmann 18/02: Jobbade åt EMA-Telstar under många år och ansvarade denna kväll för caterin...
Åke 7/01: Roligt att läsa, jag var på den konserten och tog en hel del bilder. Kom att s...
Valbobo61 21/11: Fire är ju en riktig rökare (HaHa). En av mina absoluta favoritlåtar, Red Cad...
Silja 6/10: Arrival heter instrumentallåten. Fin melodi som jag känner igen med en annan t...
Peter 26/09: Jag liksom alla journalister då tyckte Stockholm 1988 var mycket bättre. Jag l...
Jerker Emanuelson 29/08: Kul att ses! Du skriver att Bob hade olika kompband på de andra spelningarna me...
Tomas Skagerström 14/08: Hej "Håkanpop". Kul att hittat till din sida./tegelgubben....
Håkan Gustavsson 16/06: Vilket kul och bra initiativ! Ser verkligen fram emot lite inspiration och för...
Björn 3/03: Hej Håkan. Tack för de orden om D.J. Tumme upp, för liknelsen med Mick Jagge...
Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...
Jag är född 1952. Skrev min första recension i januari 1970. Har medverkat regelbundet i Nerikes Allehanda i över 45 år med recensioner, krönikor, artiklar och intervjuer. I nästan samtliga fall har det handlat om musik och ur mitt långa liv som skribent har jag hämtat många anekdoter som kommer förekomma här. Med popmusikens historia som grund berättar jag också om egna erfarenheter under den långa resan. Från 50-talet till idag. Plus utförliga recensioner av både konserter, skivor, dvd och böcker.
Vill du/ni få er senaste skiva recenserad? Mejla mig, så får ni adress.
Håkans Pop hade premiär 22 augusti 2007 och har sedan fyllts på med både nyskrivna artiklar och arkivmaterial från 1971 och framåt.
E-posta mig.
Kommentarer till blogginlägget: