Blogginlägg

Mer än en bisats

Postad: 1998-02-22 14:56
Kategori: 90-talskonserter

Den här recensionen publicerades ursprungligen i Nerikes Allehanda 22/2 1998.

KONSERT
THE MERRYMAKERS
Najz Prajz, Örebro 21/2 1998


I dagens extremt konsertfattiga klimat fick jag söka mig till en skivaffär för att i någon mån uppleva den oemotståndliga liverockkänslan. Nåväl, norrländska Merrymakers, vars medlemmar nu sökt sig söderut, lutar musikaliskt nog mer åt det klassiska pophållet. Med förebilder som Jellyfish med flera.
   Merrymakers korta showcase i lördags eftermiddag bevisade att välskrivna poplåtar går att framföra i alla sammanhang. Välproducerat som på skivan eller dämpat unplugged-inspirerat som i lördags spelar ingen roll när materialet är starkt melodiöst och inte kräver några spektakulära effekter.
   Sjukdom hade för dagen krympt trion Merrymakers till en duo men inte ens det kunde påverka framförandet negativt. Peter Karlsson och David Myhr presenterade en dryg handfull av "de bästa" låtarna från aktuella skivan "Bubblegun", en platta fylld av popdängor och synnerligen framträdande gitarrer.
   Personligen saknade jag "A fine line", en snärtig pärla på drygt två minuter, men fick å andra sidan en rejäl dos lysande poprock på bara två akustiska gitarrer. Och röster (främst Karlssons) som visade sig vara riktigt äkta och bra.
   Låtarna pendlade mellan mjukaste ballader och uptempo-pop. Lika självklart i snabba "Saltwater drinks" (komplett med vissling) som i lugna "Monkey in the middle". Bandet säljer massor med skivor i Japan, har en amerikansk hemsida på Internet men är nästan okända i Sverige. Ändå borde Merrymakers blir mer än en bisats i modern svensk musikhistoria.

/ Håkan




10 år (90)
Beatles (64)
Bio (1)
Blogg (548)
Datum (20)
Feber (5)
Filmklipp (131)
Jul (84)
Konserter (244)
Krönikor (208)
Larm (20)
Listor (60)
Maxi12" (35)
Minns (187)
Örebro (96)
Pubrock (13)
Stiff (49)

<< Februari 1998 >>
Ti On To Fr
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28  

Åke 7/01: Roligt att läsa, jag var på den konserten och tog en hel del bilder. Kom att s...

Valbobo61 21/11: Fire är ju en riktig rökare (HaHa). En av mina absoluta favoritlåtar, Red Cad...

Silja 6/10: Arrival heter instrumentallåten. Fin melodi som jag känner igen med en annan t...

Peter 26/09: Jag liksom alla journalister då tyckte Stockholm 1988 var mycket bättre. Jag l...

Jerker Emanuelson 29/08: Kul att ses! Du skriver att Bob hade olika kompband på de andra spelningarna me...

Tomas Skagerström 14/08: Hej "Håkanpop". Kul att hittat till din sida./tegelgubben....

Håkan Gustavsson 16/06: Vilket kul och bra initiativ! Ser verkligen fram emot lite inspiration och för...

Björn 3/03: Hej Håkan. Tack för de orden om D.J. Tumme upp, för liknelsen med Mick Jagge...

Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...

Jarmo Tapani Anttila 31/01: Lustigt, har precis läst färdigt boken Too Much Too Young, The 2 Tone records ...

Jag är född 1952. Skrev min första recension i januari 1970. Har medverkat regelbundet i Nerikes Allehanda i över 45 år med recensioner, krönikor, artiklar och intervjuer. I nästan samtliga fall har det handlat om musik och ur mitt långa liv som skribent har jag hämtat många anekdoter som kommer förekomma här. Med popmusikens historia som grund berättar jag också om egna erfarenheter under den långa resan. Från 50-talet till idag. Plus utförliga recensioner av både konserter, skivor, dvd och böcker. Vill du/ni få er senaste skiva recenserad? Mejla mig, så får ni adress. Håkans Pop hade premiär 22 augusti 2007 och har sedan fyllts på med både nyskrivna artiklar och arkivmaterial från 1971 och framåt. E-posta mig.